NOCLEGIWCHECINACH.PL - logo

Chęciny – najlepsze atrakcje turystyczne w okolicy

Chęciny to malownicza miejscowość położona w województwie świętokrzyskim, zaledwie 15 kilometrów od Kielc. Samo miasteczko, jak i jego okolica może poszczycić się wieloma zabytkami i atrakcjami turystycznymi.

Zamek w Chęcinach

Zamek królewski jest najważniejszym obiektem miasteczka. Został wzniesiony na przełomie XII i XVI wieku. Warownia ta była bardzo ważnym ośrodkiem życia politycznego ówczesnej Polski, a jej mury gościły wiele znanych, historycznych postaci. To właśnie w zamku chęcińskich odbył się pierwszy „zjazd ziem polskich”, zwołany przez Władysława Łokietka, który dał początek późniejszym sejmom. W tej twierdzy mieszkała także królowa Bona, której duch ponoć do dzisiaj przechadza się wieczorami po zamkowych murach. Zamek chęciński jest jednym z najciekawszych zabytków Gór Świętokrzyskich. Często są organizowane na jego terenie imprezy okolicznościowe, podczas których zwiedzający mogą oglądać walki rycerskie, czy pokazy średniowiecznych tańców. Od maja do września na zamku odbywa się także nocne zwiedzanie, któremu towarzyszą pokazy fajerwerków, świetlne iluminacje oraz liczne konkursy dla uczestników.

Podzamcze Chęcińskie

Podzamcze Chęcińskie to niewielka wieś, położona u podnóża chęcińskiego zamku. Malownicze krajobrazy i mnogość szlaków turystycznych sprawiają, że stanowi ona doskonałe miejsce dla osób lubiących aktywnie wypoczywać. Zarówno wielbiciele pieszych, jak i rowerowych wycieczek z pewnością znajdą w tym miejscu coś dla siebie. Podzamcze stanowi także doskonałą bazę wypadową do niemal wszystkich atrakcji Gór Świętokrzyskich. W samej miejscowości również znajdziemy wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. W Podzamczu chęcińskim tradycja spotyka się z nowoczesnością. Miłośnicy historii mogą zwiedzić Dwór Starosty Chęcińskiego, przejść aleją lipową (rosnące tam drzewa liczą ponad 300 lat) oraz zobaczyć łuk triumfalny, który wybudowano na cześć króla Jana II Sobieskiego wracającego spod Wiednia. Zwolennicy nowych technologii również nie będą się tam nudzić, bowiem na terenie Podzamcza znajduje się Biobank oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

Dwór starostów chęcińskich z ogrodem barokowym

Znajdujący się w Podzamczu dwór powstał na początku XVII wieku, na polecenie starosty chęcińskiego – Stefana Bidzińskiego. Malownicza budowla została zbudowana na skalistym wzniesieniu w miejsce folwarku obronnego. Barokowy budynek jest piętrowy i posiada dwa narożne alkierze. Wejście do dworu zdobi marmurowy portal. We wnętrzu budowli możemy podziwiać piękne sklepienia kolebkowe i kolebkowo-krzyżowe. Dwór przeszedł renowację w 2012 roku i został dostosowany do celów konferencyjno-szkoleniowych. Obecnie zespół dworski mieści się tuż przy drodze krajowej numer 7. Wokół niego rozciąga się malowniczy barokowy ogród utrzymany we francuskim stylu. Tuż przed budowlą znajduje się także nawodniona fosa. Na południe od dworu, w ogrodzie, mieści się łuk triumfalny, zbudowany na cześć Jana III Sobieskiego. Dwór jest dostępny do zwiedzania z przewodnikiem.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci

Centrum Nauki Leonardo da Vinci wchodzi w skład Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego i mieści się tuż obok Dworu Starostów Chęcińskich w Podzamczu Chęcińskim. Obiekt ten jest nowoczesną, przeszkloną budowlą, która posiada aż cztery tysiące metrów wystawienniczych. Idea Centrum opiera się na popularyzowaniu nauki poprzez zabawę i ma na celu rozbudzenie kreatywności i zainteresowania naukami przyrodniczymi. Organizowanych jest tam wiele ciekawych wydarzeń i wystaw, na których każdy znajdzie coś dla siebie. Ekspozycje, które są udostępniane dla zwiedzających, są interaktywne i niemal w całości multimedialne. Wszelkie podejmowane przez Centrum działania edukacyjne skupiają się na zdrowym i prawidłowo funkcjonującym ludzkim organizmie. Teren, na jakim powstał kompleks, daje niemal nieograniczone możliwości. Poza ciekawymi wystawami centrum oferuje także pokazy i warsztaty naukowe. W okolicach Centrum działa także agroturystyka, która umożliwia dłuższy pobyt w Podzamczu Chęcińskim.

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj, położona w okolicach Chęcin, to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich. Ta wapienna jaskinia krasowa znajduje się we wnętrzu wzniesienia Malik. Udostępniona do zwiedzania od 1972 roku ma rozwinięcie poziome, a jej zwiedzanie nie wymaga od turystów żadnych specjalnych umiejętności. Jaskinia Raj posiada pełne oświetlenie elektryczne. Łączna długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów. W jaskini można podziwiać wiele ciekawych, dobrze zachowanych form naciekowych, takich jak stalaktyty, stalagmity, perły jaskiniowe, draperie naciekowe, jeziorka i misy martwicowe. Przy jaskini działa także nowoczesne Centrum Neandertalczyka, w którym można zdobyć wiedzę na temat pierwotnych ludzi, zobaczyć naturalnych rozmiarów replikę mamuta oraz hologram 3D czaszki neandertalczyka. Tuż obok przebiega czerwony szlak turystyczny, prowadzący z Chęcin do Kielc. Jaskinia Raj została uznana za rezerwat przyrody nieożywionej.

Skansen w Tokarni

W niedalekiej odległości od Chęcin znajduje się Park Etnograficzny w Tokarni. Funkcjonuje od 1977 roku i jest realizacją założeń Romana Reinfussa, który chciał odtworzyć oryginalny układ wsi kieleckich. Teren skansenu obejmuje aż 65 hektarów, na których znajdują się zabudowania wiejskie, pochodzące z różnych regionów Kielecczyzny. Muzeum Ziemi Kieleckiej podzielone zostało na sześć sektorów. Turyści mogą oglądać dawną aptekę, sklep, wiatrak czy szkołę. Na terenie muzeum znajduje się także niewielki, drewniany kościółek, a także hotel, w którym mogą zatrzymać się zwiedzający. Dla turystów udostępnionych jest aż 38 obiektów, dzięki którym możemy zapoznać się z dawnymi zwyczajami oraz architekturą. Chałupy zostały przeniesione do skansenu z różnych zakątków województwa świętokrzyskiego, ale całość została skomponowana w taki sposób, że jest bardzo spójna i interesująca. Muzeum Wsi Kieleckiej oferuje także prowadzenie lekcji muzealnych, a na jego terenie często odbywają się różnego rodzaju imprezy, takie jak Święto Chleba czy Hubertus Świętokrzyski.

Spływy kajakowe

Przez województwo świętokrzyskie przepływa rzeka Nida, która jest lewobrzeżnym dopływem górnej Wisły. Tworzą ją dwa odcinki źródłowe: Czarna Nida oraz Biała Nida. Jest to rzeka nizinna, w niektórych odcinkach meandruje i tworzy wysepki, czy starorzecza. Nida przepływa wśród pól, lasów i łąk i doskonale nadaje się do uprawiania kajakarstwa. Na ustalonych trasach, na jakich odbywają się spływy, nie ma wielu utrudnień. Turyści mogą natknąć się na pnie zwalonych drzew, pozostałości po starych młynach, czy małe bystrza, dzięki którym trasa staje się ciekawsza. Spływy odbywają się zarówno na Czarnej, jak i Białej Nidzie. Turyści mogą skorzystać z oferty spływu jednodniowego, weekendowego lub tygodniowego. Dodatkowo organizowane są imprezy specjalne oraz firmowe. Spływ kajakowy Nidą dostarczy niezapomnianych doznań krajoznawczych i pozwoli spędzić czas bliżej natury.

Zalewy w Bolminie i Lipowicy

Niedaleko Chęcin znajdują się dwa zalewy wodne, które przyciągają wielu turystów. Aquatica Park w Bolminie to nowoczesny kompleks mieszczący się na 32 hektarach powierzchni. Zalew może poszczycić się pierwszą klasą czystości wody. Na terenie obiektu mieści się także restauracja, park linowy z ciągłą asekuracją, bawialnia dla dzieci zlokalizowana w namiocie sferycznym, zjeżdżalnia wodna oraz automaty do gier. Turyści mogą skorzystać także z wypożyczalni sprzętu wodnego lub zdecydować się na rejs po zalewie. Z tyłu kompleksu znajduje się zadaszona scena, na której organizowane są różne imprezy oraz dyskoteki.

Zalew w Lipowicy znajduje się około 4 kilometrów od Chęcin i charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami z widokiem na zamek królewski. Władze Gminy i Miasta podjęły działania rewitalizacyjne, dzięki którym już w 2019 roku ruszą prace remontowe. Obecnie na tym terenie występuje wyłącznie zbiornik wodny, ale już za rok mają pojawić się tam ścieżki rowerowe, spacerowe i edukacyjne, molo, punkty widokowe i przystanie dla wędkarzy. Całość obszaru będzie monitorowana i oświetlona, a w pobliżu powstanie duży parking.